W tym tygodniu polecam [1.03.2025]
O captagonie, szansach milenialsów i spotkaniu Trumpa z Zełenskim
Kolejny tydzień wydarzeń i poniżej kolejna porcja publicystyki, która zwróciła moją uwagę w ostatnich dniach. Zapraszam do wspólnego czytania!
Co dalej z syryjskim captagonem?
Syria doby wojny domowej stała się światową stolicą produkcji syntetycznego stymulantu, który eksportowany był przez przemytników daleko poza jej granice. Zdobywał popularność szczególnie w krajach Zatoki Perskiej, gdzie captagon zażywała zarówno znudzona młodzież, jak i pracownicy fizyczni i pomoc domowa. Ta “kokaina biednego człowieka” napędzała budżety organizacji dżihadystycznych, a także samego reżimu Baszara al-Asada. Co dalej będzie z tym handlem, od któreg oficjalnie odcina się Hajat Tahrir asz-Szam? Temu, na łamach Foreign Policy, przyglądają się Caroline Rose i Matthew Zweig.
Czy milenialsi są biedniejsi od swoich rodziców?
O tym, że milenialsi mają łatwiej, bo mają większe możliwości zapewne nie raz słyszeliście od pokolenia X czy boomerów. Jest to jeden z wątków, który pojawia się w każdej internetowej dyskusji o cenach nieruchomości, możliwości zdobycia kredytu mieszkaniowego, czy rzeczywistych zarobkach, jakie konieczne są do utrzymania młodej rodziny we współczesnej Polsce. Anna Durand w Onecie przygląda się perspektywie milenialsów, która często wygląda inaczej, niż rodziców i dziadków.
Czy Zełenski znieważył Trumpa i Stany Zjednoczone? Tak zdają się sprawę przedstawiać dzisiaj Amerykanie po wczorajszym spotkaniu ukraińskiego i amerykańskiego przywódcy. Niewdzięczność Ukrainy to termin, który dzisiaj odmieniany jest przez wszystkie przypadki w światowych mediach. Stefan Wolff i Tetyana Malyarenko w The Conversation wskazują jednak, że wyjście Zełenskiego z Białego Domu wciąż może być przez Ukrainę wykorzystane, bo utrzymuje Trumpa w procesie negocjacyjnym, który wciąż może przynieść korzyści Kijowowi.
Na kolejną porcję sugerowanych lektur zapraszam już w przyszłym tygodniu!
W poniedziałek śledźcie też tego substacka, gdyż tydzień zaczynamy od refleksji na temat mijanego tygodnia (ostatni odcinek znajdziecie tutaj), w całości dostępnych dla czytelników, którzy zdecydowali się na płatną subskrypcję. W środę zapraszam Was na format “cztery akapity”, w którym rozgryzamy wielkie pytania i mity dotyczące świata, polityki i kwestii społecznych.