W tym tygodniu polecam [07.02.25]
Zapraszam po porcję treści, którym warto się przyjrzeć i je przemyśleć, a może nawet odebrać czysto rozrywkowo. W tym tygodniu trochę o Elonie Musku, AfD i preferencjach politycznych pokolenia Z.
Postanowiłem wrócić do tradycji rozsyłania Wam co piątek sugestii, tym razem je jednak rozszerzając. Kilka miesięcy temu w formacie “Piątkowej kawy” dzieliłem się kilkoma artykułami publicystycznymi, które przykuły moją uwagę w mijającym tygodniu. Od teraz jednak format będzie luźniejszy. Wśród piątkowych poleceń znajdziecie nie tylko teksty, ale również linki do ciekawych nagrań i być może zupełnie innych formatów multimedialnych. Znajdą się tutaj nie tylko rzeczy, które opublikowane zostały w mijającym tygodniu, a również te, które pojawiły się wcześniej. Wspólną ich cechą będzie jedno - warto je obejrzeć, wysłuchać, przeczytać i się nad nimi zastanowić. Zapraszam na pierwszą porcję piątkowych poleceń!
Elona Muska problem z Hitlerem
Cody Johnson jest klasykiem YouTubowej komedii politycznej, pisanej na czasie i wnikającej dogłębnie w opisywany problem. Wydawać by się mogło, że polecany przeze mnie odcinek powstał już po inauguracji Donalda Trumpa na prezydenta, kiedy Elon Musk wykonał na oczach całego świata faszystowski salut, by ściągnąć uwagę świata na siebie1. W istocie materiał ten ma już kilka miesięcy, ale okazał się być tak trafny, że wymagał wyłącznie dostosowania grafiki promującej. Długi wideoesej rozprawia się z mitem lewicowości narodowego socjalizmu, przechodząc następnie do analizy licznych wypowiedzi i grzechów Elona Muska.
Zostańmy jeszcze chwilę przy Elonie Musku, którego uwagę próbują na siebie ściągnąć prawicowi politycy, z sukcesami mniejszymi lub większymi. Dominik Tarczyński i środowisko PiS chwaliło się niedawno, że miliarder i członek amerykańskiego rządu na swojej platformie skomentował wywiad z Tarczyńskim, a inne ugrupowania regularnie starają się oznaczać Muska w swoich wpisach. Czy to znaczy, że właśnie w Musku prawica w Polsce będzie starała się znaleźć klucz do zwycięstwa w wyborach prezydenckich, a sam Musk będzie starał się wywierać wpływ na wybory w sposób podobny do tego, jak wspiera Alternatywę dla Niemiec (AfD)? O tym usłyszycie w filmie od ORB.
Rozłam między wsią a miastem w Niemczech
AfD jest coraz potężniejszą siłą w niemieckiej polityce, nie tylko za sprawą Muska, który wystąpił na wiecu partii sugerując, że Niemcy powinny porzucić poczucie winy związane ze swoją przeszłością. Rosnące poparcie dla AfD pokazuje jednak także polaryzację społeczną w Niemczech, w szczególności rozdźwięk między środowiskami wielkomiejskimi, a mniejszymi miejscowościami. Tych osi podziału jest jednak także więcej - warto zauważyć, że główne bastiony poparcia dla AfD to tereny dawnej NRD, które do dzisiaj cierpią na deficyty inwestycyjne i rozwojowe w porównaniu z zachodnią częścią Republiki Federalnej. Tym podziałom przygląda się na łamach The Conversation Rolf Frankenberger z Uniwersytetu w Tybindze.
Co o Polsce myślą młode Polki i Polacy?
Klub Jagielloński zaprezentował rozmowę z Adamem Traczykiem z More in Common Polska o najnowszych badaniach dotyczących preferencji politycznych, decyzji wyborczych i percepcji Polski przez Pokolenie Z. Choć internet wypełniają od niedawna memy i historie o tym, jak to najmłodsze pokolenie pracujących obywateli jest roszczeniowe, leniwe i wściekłe na Polskę. Czy tak rzeczywiście jest? Badania pokazują, na kogo pokolenie będzie głosowało, a także, że uważa Polskę za dobre miejsce do życia.
To wszystko w tym tygodniu. Następne porcje sugestii dostaniecie w kolejnych tygodniach. Przypominam też, że do 12 lutego pełen dostęp do wszystkich moich tekstów na tym Substacku możecie otrzymać za 50%. Zapraszam do subskrybowania!
I jednocześnie sprawić, że cała rzesza klaunów, nawet cieszących się w pewnych kręgach opinią rozsądnych analityków, czy ekspertów od antysemityzmu, będzie go bronić udając, że słowa “wysyłam wam moje serce” wypowiedziane po dwukrotnym salucie całkowicie go rozgrzeszają.