W tym tygodniu polecam [28.03.2025]
O wolności słowa, koronacji Trumpa, nienawiści i walce z "głębokim państwem"
W ostatnich dwóch tygodniach miałem przerwę od publikowania, ale już do Was wracam ze świeżymi sugestiami do przeczytania w tym tygodniu. Przyjrzymy się przede wszystkim Izraelowi, wolności słowa w kontekście Mahmouda Khalila i zamiarom Donalda Trumpa na przyszłość.
Co z tymi środkami zapobiegawczymi?
Dr Tomasz Lachowski słuchaczom mojego podcastu jest dobrze znany. Dzisiaj zachęcam Was do lektury jego komentarzy do środków zapobiegawczych zastosowanych w procesie RPA kontra Izrael, toczącym się przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości. Komentarz nie publicystyczny, a prawniczy.
Czy Trump naprawdę broni wolności słowa, czy jednak ją ogranicza?
Zapewne znacie podcast Dwie Lewe Ręce prowadzony przez Jakuba Dymka i Marcina Giełzaka. Dzisiaj zachęcam do wysłuchania pierwszego segmentu ostatniego długiego odcinka podcastu, w którym autorzy przyglądają się temu, czy presja wywierana przez amerykańską administrację na protestujących narusza amerykańskie normy konstytucyjne, czy wolno krytykować Izrael (w tym też bardzo mocne słowa Dymka porównujące nie bezpodstawnie wznowione niedawno bombardowania Gazy do sytuacji w Buczy, nad którą pochylała się duża część świata zachodniego) i ostatecznie o tym, czy w ogóle o wolność słowa chodzi, czy może raczej o penalizowanie pewnych opinii.
Izraelsko-palestyńska nienawiść
Podobny punkt wyjścia do rozmowy skłonił mnie do napisania tekstu, który znajdziecie w aktualnym tygodniku Przegląd. Mahmoud Khalil to amerykański student uniwersytetu Columbia, który ma być deportowany za wsparcie Hamasu. Nie usłyszał co prawda zarzutów, ale zatrzymanie go wywołało lawinę dyskusji o tym, czy zielona karta powinna go chronić, a także - czy demonstracje wypełnione są mową nienawiści? Palestyńczycy i Izraelczycy dzisiaj otwarcie się nienawidzą i mało kto wierzy jeszcze (a może nawet chce), by trwający lata konflikt został rozwiązany w drodze kompromisu.
Netanjahu zwalnia szefa Szin-Betu
Konstanty Gebert na łamach Kultury Liberalnej opisuje trudną sytuację w jakiej znalazł się Izrael. Rząd bardzo mocno ingeruje w procesy państwowych instytucji, a po raz pierwszy w historii premier zdecydował się zdymisjonować szefa agencji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo wewnętrzne, być może dlatego, że niedawny raport Szin Betu wskazuje na odpowiedzialność polityków za lata wzmacniania Hamasu. Od lat o tym mówili eksperci z izraelskiego systemu bezpieczeństwa, jak również naukowcy obserwujący to co w izraelskiej polityce się dzieje. Dzisiaj jednak Netanjahu nazywa to walką z “głębokim państwem”, wpisując się tym samym w ten sam trend, jaki zadziałał na wyborców w Stanach Zjednoczonych. Czy oznacza to, że Izrael jest na progu wojny domowej? Na pewno jest w bardzo trudnym położeniu i wyjdzie z niego jako zupełnie inne państwo niż dotychczas.
Ci z Was, którzy obserwują oficjalne konta Białego Domu w mediach społecznościowych wiedzą, że zamieniły się w wypełniony memami ściek przywodzący na myśl konta 15-letniego edgelorda, który bardzo chce poszczycić się swoim złośliwym poczuciem humoru. Mimo wszystko warto się przyjrzeć, tym bardziej, że ekipa Trumpa przez media społecznościowe stara się wpływać na opinie publiczne. Eliza Sarnacka-Mahoney na łamach Przeglądu jako punkt wyjścia do dłuższego tekstu bierze jeden z memów, który zdaje się Trumpa koronować na udawanej okładce magazynu TIME. Jakie w rzeczywistości są uprawnienia prezydenta i czy może się on koronować?
To wszystko w tym tygodniu. Po kolejną porcję ciekawej publicystyki i opinii zapraszam już niedługo!