Podcast: Reformy czy rewolucje?
Co przyniesie Iranowi Masud Pezeszkian? Rozmowa z dr Jakubem Gajdą
Nowy odcinek podcastu już dostępny, a w nim:
Iran znalazł się w trudnej sytuacji po niedawnej śmierci prezydenta Ebrahima Raisiego w katastrofie helikoptera. Wywodzący się ze środowiska twardogłowych duchowny i polityk kojarzony jest na Zachodzę przede wszystkim z brutalnym tłumieniem protestów po śmierci Mahsy Żiny Amini, które zakończyło się śmiercią przynajmniej 500 demonstrujących w ciągu roku i wieloma tysiącami aresztowań.
Dzisiaj prezydentem Iranu jest jednak Masud Pezeszkian, polityk kojarzony ze środowiskiem reformistów, bliski współpracownik Prezydenta Hassana Rouhaniego i ministra spraw zagranicznych Mohammada Dżawada Zarifa, którzy doprowadzili do wprowadzenia w życie JCPOA, znanego szerzej jako umowa nuklearna z Iranem.
Czy to oznacza, że za prezydentury Pezeszkiana można spodziewać się podobnych gestów? Czy w relacjach Iranu z Zachodem nadchodzi odwilż? Jaką realną władzę w Islamskiej Republice ma środowisko reformistów i jakie reformy chcieliby wprowadzić w kraju wciąż odwołującym się do dziedzictwa rewolucji z 1979 roku?
O tym opowie mi i Wam dr Jakub Gajda, ekspert Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.
Jeśli uważasz ten odcinek za wartościowy możesz wesprzeć powstawanie kolejnych poprzez postawienie mi kawy na buycoffee.to lub decydując się na stałe wsparcie przez Patronite.pl