Piątkowa kawa vol. 8
Turcja, hipokryzja Zachodu i wojna w Jemenie. Jakie teksty zapadły mi w pamięć w tym tygodniu?
Czas na kolejną przerwę kawową, podczas której przyjrzymy się tekstom, na które zwróciłem uwagę w mijającym już tygodniu.
Czy naukowcy powinni być wolni?
Pinar Selek jest turecką badaczką, której proces rozpoczął się dzisiaj w Stambule. Proces, którego przyczyną jest jej odmowa wydania nazwisk osób, z którymi przeprowadziła wywiady do pracy badawczej na temat organizacji kurdyjskich. The Conversation staje w jej obronie zauważając, że praca naukowców z obszaru nauk społecznych powinna być wolna właśnie od oskarżeń, jeśli ich badania mają rzeczywiście przynieść lepsze zrozumienie świata.
Wojna w Ukrainie odsłania hipokryzję Zachodu?
Z naszej perspektywy działania Rosji na Ukrainie są agresywną napaścią. Z drugiej jednak strony liczne kraje włączyły się do amerykańskiej inwazji na Irak 20 lat temu. Dlaczego tak właśnie jest? Zdaniem Ahmeda Twaij w ten sposób ujawnia się właśnie hipokryzja Zachodu, w którego oczach Bush może zrobić to samo co Putin, ale wówczas jest to działanie godne pochwały, a nie potępienia. Warto przyjrzeć się temu właśnie po to, by zauważyć dlaczego arabscy sojusznicy Waszyngtonu nie rzucili się wcale tak chętnie do pomocy Ukraińcom.
W Jemenie trwa zawieszenie broni, ale wciąż nie widać końca długiej wojny domowej (będącej też konfliktem zastępczym między Rijadem a Teheranem). W niedawnym porozumieniu normalizującym relacje między Iranem a Arabią Saudyjską niektórzy dopatrują się szansy na zakończenie tej wieloletniej wojny. Czy jednak tak jest w istocie? Nadwa Al-Dawsari dla Middle East Institute przekonuje, że to porozumienie bynajmniej nie ograniczy wrogości, gdyż da dodatkowy wiatr w żagle ruchowi Hutich, choć i tak trudno będzie przewidzieć, co stanie się w najbliższej przyszłości.
To tyle w tym tygodniu, na kolejną porcję publicystyki zapraszam w następny piątek!