

Discover more from Stosunkowo Bliski Świat
W ostatnim tygodniu nie pojawiła się tutaj piątkowa kawa, więc nadrabiam to dzisiaj. Tym razem w oko wpadły mi teksty związane z polską polityką, zwłaszcza z tym, co dzieje się ostatnio. Ale nie tylko, gdyż w dalszej kolejności spojrzymy także na Kanadę i na to, o czym była mowa w ostatnim odcinku podcastu. Jeśli szukacie zajęcia podczas przerwy kawowej, to zapraszam do lektury!
Czy opozycja pokona PiS papieżem?
Daniel Tilles dla Notes From Poland przekonuje, że trwająca właśnie afera dookoła tego, czy Jan Paweł II w istocie wiedział o przypadkach pedofilii w Kościele, pokazuje nam, że choć opozycja może przejąć władzę, to będzie miała problem w jej utrzymaniu. Między głównymi partiami opozycyjnymi jest po prostu zbyt wiele różnić programowych i światopoglądowych.
Czy prawica kieruje się Janem Pawłem II?
Dla Klubu Jagiellońskiego Piotr Trudnowski przygląda się problematycznym aspektom tego, jak politycy z obozu prawicy (i nie tylko) grają dziedzictwem Jana Pawła II., odsłaniając tym samym swoją własną hipokryzję, choćby w kwestii lustracji. Być może jednak nie chodziło w lustracji o prawdziwą analizę rachunku krzywd, ale jedynie o dokopanie oponentom politycznym?
Czy to wciąż Zjednoczone Królestwo?
Zostawmy głowę Kościoła Katolickiego i przyjrzyjmy się przywódcy innej chrześcijańskiej denominacji. Król Karol III za niecałe dwa miesiące zostanie koronowany i zostanie koronowaną głową nie tylko Zjednoczonego Królestwa, ale także Wspólnoty Narodów. Jak zauważa jednak John Paul Tasker dla CBC News, wcale nie jest jasne, czy Kanadyjczycy chcą by nadal głową ich państwa był monarcha z innego kontynentu, a lwia część z nich uważa, że ich parlament powinien przemyśleć dalsze relacje z odległą wyspą.
Dlaczego Teheran i Rijad zbliżyły się właśnie teraz?
W ostatnim odcinku podcastu była mowa o zbliżeniu Iranu i Arabii Saudyjskiej, w którym dużą rolę odegrali chińscy mediatorzy. Dlaczego jednak akurat ten moment okazał się właściwy na porozumienie po całkiem długiej przerwie w oficjalnych relacjach dyplomatycznych? O tym opowiada Mohammad Salami dla Middle East Eye.
To już wszystko w tym tygodniu. Zapraszam na kolejną piątkową kawę w następnym!