Stosunkowo Bliski Świat

Stosunkowo Bliski Świat

Share this post

Stosunkowo Bliski Świat
Stosunkowo Bliski Świat
Izrael na ławie oskarżonych

Izrael na ławie oskarżonych

Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości zajmuje się skargą RPA przeciwko Izraelowi i co z tego wyniknie?

Jakub Katulski's avatar
Jakub Katulski
Jan 18, 2024
∙ Paid
3

Share this post

Stosunkowo Bliski Świat
Stosunkowo Bliski Świat
Izrael na ławie oskarżonych
Share

W Hadze odbywa się właśnie proces, w toku którego sędziowie mają rozstrzygnąć, czy działania zbrojne Izraela w Strefie Gazy są ludobójstwem, czy też ta kwalifikacja, skądinąd popularna wśród wszelkiej maści aktywistów propalestyńskich, jest w istocie niezgodna z rzeczywistością. Izraelczycy oczywiście przekonują, że o żadnym ludobójstwie nie ma mowy i mają zamiar to udowodnić, na sali sądowej i poza nią, przemawiając wprost do opinii publicznej. Mają w tym zakresie spore wsparcie, przynajmniej w postaci rządów Stanów Zjednoczonych, Niemiec, a teraz także Francji.

Oczywiście w sprawie w tym momencie nie chodzi jedynie o to, by za kilka lat, po długich przesłuchaniach świadków, uczestników wydarzeń, ofiar zamachów terrorystycznych czy bombardowań i ekspertów reprezentujących wszelkie możliwe stanowiska i doktryny prawno-politologiczne, Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok. Republika Południowej Afryki w chwili obecnej oczekuje jasnych działań ze strony MTS, w postaci zastosowania środków zapobiegawczych i nakazania Izraelowi wstrzymania wszelkich działań przeciwko Gazie.

Dlaczego jednak w ogóle MTS zajmuje się Izraelem na wniosek RPA? Politycy RPA przekonują, że działania Izraela łamią postanowienia Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa uchwalonej w 1948 roku i tym samym skład sędziowski musi rozstrzygnąć, czy rzeczywiście działania Izraela w Gazie podlegają zapisom prawa międzynarodowego, a szczególnie wspomnianej konwencji. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości jest głównym organem sądownictwa ONZ służącym do rozwiązywania sporów między państwami, w tym także sporów dotyczących wykładni prawa międzynarodowego. Tutaj mamy do czynienia właśnie z tego rodzaju sporem.

Keep reading with a 7-day free trial

Subscribe to Stosunkowo Bliski Świat to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.

Already a paid subscriber? Sign in
© 2025 Jakub Katulski
Privacy ∙ Terms ∙ Collection notice
Start writingGet the app
Substack is the home for great culture

Share