Stosunkowo Bliski Świat

Stosunkowo Bliski Świat

Share this post

Stosunkowo Bliski Świat
Stosunkowo Bliski Świat
Czy Asad wróci na salony?

Czy Asad wróci na salony?

Trzęsienia ziemi są katalizatorem procesu normalizacji Baszara al-Asada. Czy jednak przywrócenie syryjskiemu dyktatorowi przedwojennej pozycji nie wiąże się z poważnymi konsekwencjami?

Jakub Katulski's avatar
Jakub Katulski
Mar 06, 2023
∙ Paid
2

Share this post

Stosunkowo Bliski Świat
Stosunkowo Bliski Świat
Czy Asad wróci na salony?
Share

Ostatnie trzęsienia ziemi, które dotknęły Turcję i Syrię są dramatyczną tragedią dla setek tysięcy osób. Liczba ofiar śmiertelnych w obu krajach przekroczyła 50 tys. Większość w Turcji, ale około 6 tys. ofiar mieszkało w Syrii. Do tego dochodzą ranni, zniszczone budynki i kolejne rzesze ludzi zmuszonych do opuszczenia domów, pogłębiając tym samym kryzys humanitarny, który trwa w tym regionie już od lat, między innymi za sprawą syryjskiej wojny domowej, która za chwilę wkroczy w swój dwunasty rok.

Konflikt w Syrii, jeśli spojrzeć na liczby, jest tragiczny w skutkach. W ubiegłym roku ONZ ocenił, że wojna pochłonęła życie przynajmniej 306 tys. cywilów. 13 milionów Syryjczyków zostało zmuszonych do opuszczenia domów, w tym niemal 7 milionów udało się poza granice kraju. Przede wszystkim do Turcji, gdzie mieszka ich 3,5 miliona. Ponad połowa z nich żyje właśnie na obszarze najbardziej dotkniętym trzęsieniem ziemi.

Do Turcji spływają liczne oferty pomocy humanitarnej zarówno ze Wschodu, jak i z Zachodu. Kluczowe jest w tym przypadku choćby to, że Turcja jest krajem NATO i z tego względu jest politycznie związana z Europą. Niezależnie od tego, że liczni analitycy i publicyści wyrażali pewne wątpliwości dotyczące polityki Ankary, a czasem nawet pojawiało się hasło, że Turcja jest „koniem trojańskim Moskwy w NATO”, zapoczątkowane artykułem we francuskim czasopiśmie Le Point.

Syria Baszara al-Asada jest jednak jawnie sprzymierzona z Rosją. To zresztą właśnie rosyjska militarna interwencja w syryjską wojnę domową rozpoczęta we wrześniu 2015 roku pomogła Al-Asadowi utrzymać się na powierzchni i nie stracić stanowiska. Asad jest jednak izolowany na arenie międzynarodowej i jego kraj nie otrzymuje tak licznych ofert pomocy jak sąsiednia Turcja. Coś się jednak rusza i ostatnie trzęsienia ziemi mogą się okazać katalizatorem trwającego już od kilku lat procesu normalizacji Baszara Al-Asada na arabskiej scenie politycznej.

Keep reading with a 7-day free trial

Subscribe to Stosunkowo Bliski Świat to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.

Already a paid subscriber? Sign in
© 2025 Jakub Katulski
Privacy ∙ Terms ∙ Collection notice
Start writingGet the app
Substack is the home for great culture

Share